Útmutató a megfelelõ multivitamin készítmény kiválasztásához
A piacon nagyon sok féle, fajta multivitamin készítményt lehet kapni.
A laikus közönségnek nehézséget jelenthet eligazodni ezek között.
Melyiket válasszam?
Szerencsére a tudományos kutatások eredményei megadják a válaszokat.
Ahhoz, hogy a szervezet valóban helyes vitaminpótláshoz jusson, két szempontot kell figyelembe venni.
” Az egyes alkotóelemek mennyisége. Azaz, van-e belõlük elegendõ egy napi adagban.
” Az egyes alkotóelemek egymáshoz viszonyított aránya. A vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek rendszerben fejtik ki a hatásukat.
Jól ismertek az optimális arányok.
A jól hangzó reklámszöveg szerint:
„Ez a készítmény tartalmazza a test számára létfontosságú összes vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet.”
Jól hangzik, de így, önmagában nagyon félreérthetõ lehet.
Semmit nem mond arról, hogy az egyes komponensekbõl MENNYI van benne és hogy az elegendõ-e, valamint nem közli velünk azt sem, MENNYIRE KIEGYENSÚLYOZOTT a készítmény.
Segítségképpen megmutatom, hogyan néz ki az a készítmény, amelyet a Cenzúrázott egészség címû könyvemben javasoltam.
A-vitamin 5000-10000 NE D-vitamin 400 NE E-vitamin 400-800 NE C-vitamin 500-1000 mg B1-vitamin 300-500 mg B2-vitamin 50 mg B3-vitamin 50 mg B4-vitamin 50 mg B5-vitamin 50 mg B6-vitamin 50 mg Kolin 50 mg Inozitol 50 mg |
PABA 50 mg B12-vitamin 50 µg Biotin 50 µg Folsav 100 µg Kalcium 500 mg + Kal-Mag ital Magnézium 250 mg + Kal-Mag ital Vas 18 mg Cink 15 mg Mangán 4 mg Réz 2 mg Jód 225 µg + 60-70 féle nyomelem |
Az arányok nem merevek, de a nagyfokú eltérés nem túl jó. Sok multivitaminnál elõfordul, hogy akár 20-40 vagy még több tablettát is be kell venni a valós napi igény biztosításához, így elõfordulhat, hogy a „havi adag”-ként vásárolt áru, valójában csak néhány nap valódi igényét fedezi.
Dr. Michael Colgan világhírû táplálkozás-szakértõ, aki nagyon keményen harcolt a vitaminok elismertetéséért, nem szégyenlõs és nem jön zavarba, amikor ki kell mondani az igazságot.
Gyógyír az ezredfordulóra címû könyvében így ír:
„Vegyük például a Centrumot, azt a vitaminkészítményt, amelyet a televízióban a legtöbbet reklámoznak. A hirdetés abból az új ismeretbõl kovácsol tõkét, miszerint az antioxidánsok betegségmegelõzõ hatással rendelkeznek, mondván: (a Centrum) „tartalmazza a teljes antioxidáns-csoportot”. Így van, csakhogy: milyen mennyiségben? Ha elolvassuk a címke apró betûs szövegét, ott ez áll: C-vitamin, 60 mg. Csakhogy a C-vitamin betegségmegelõzõ hatásáról szóló tanulmányok szinte kivétel nélkül grammnyi mennyiségekrõl szólnak – a Centrumban található adag 20-100-szorosáról.
A Centrum címkéje 30 NE-nyi E-vitamint emleget, a tanulmányok viszont rámutatnak, hogy ez az anyag csak 100 NE feletti mennyiségben fejt ki betegségmegelõzõ hatást. Ugyanez vonatkozik a béta-karotinra, ami az A-vitamin elõanyaga. A Centrum 1000 NE-t tartalmaz belõle, a szakirodalom szerint azonban a béta-karotin megelõzõ hatása csupán ennek a mennyiségnek 20-50-szeresénél érvényesül.
Szó sincs arról, hogy kipécéztem volna a Centrumot, azért esett rá a választásom, mert ezt a márkát mindenki ismeri. Általános multivitaminként jobb, mint a legtöbb hasonló. Egyszerûen csak közlöm az igazságot.”
Én sem szeretem, amikor az embereket féligazságokkal, félreérthetõ információkkal kábítják.
Természetesen a döntés az Öné. Amennyiben mélyebben érdekli a téma, olvassa el a Cenzúrázott egészség címû könyvem.
A cél az egészség.A teljes egészség.Vegye Ön is saját kezébe az egészsége irányítását. Szerezzen meg hozzá minden szükséges információt.
Sok sikert!
Dr. Lenkei Gábor